facebook
twitter
logotype
Úvod PDF Print E-mail

Prostredníctvom fotografií sa snažím sprostredkovať iným ľuďom to, čo vidím a považujem za zaujímavé. Zameriavam sa hlavne na street fotografiu vyvolávajúcu vo mne pocit, že zachytávam čo najvernejšie realitu každodenného života našej spoločnosti. Kompletne som prepadol čaru street fotografie v roku 2008.

Vyskúšal som si samozrejme aj iné žánre, pravdepodobne ako každý začínajúci fotograf. To, že ma chytila práva street fotografia, prisudzujem fotografovi Julovi Kotusovi, od ktorého som čerpal počiatočné informácie a inšpiráciu. Vždy keď som kráčal po ulici, snažil som sa svet vnímať okom fotoaparátu. Všímal som si ľudí a objekty, ktoré by mohli byť súčasťou toho správneho rozhodujúceho momentu, ktorý je pri street fotografii tak dôležitý.


Pri exponovaní preferujem ultraširoké ohniská (najčastejšie mám nasadenú Tokinu 11-16 F/2,8 na Canone 50D) a snažím sa ísť čo najbližšie k objektu. Umožňuje mi to lepšiu komunikáciu a spoznávanie rôznych ľudí na ulici. Snažím sa pri tom zachytiť zaujímavý pohľad alebo neobyčajný dej, ktorý môže byť súčasťou rozhodujúceho momentu. Samozrejme si niekedy situácia vyžaduje, aby bol fotograf v úzadí a práve v tomto momente sa snažím byť nenápadný a exponovať nepozorovane (napr. odpásová technika). Fascinujú ma zábery, ktoré sú "silné" a zaujmú diváka na prvý pohľad. Vďaka fotoaparátu sa snažím zaujímavé pouličné okamihy zmraziť a sprostredkovať iným ľuďom.


Spolu s Romanom Hajnalom sme v decembri 2009 spustili portál streetphoto.sk, kde uverejňujeme rôzne náučné články a rozhovory s osobnosťami svetovej street fotografie. Snažíme sa priniesť všetkým prívržencom tohto krásneho žánru čo najviac zaujímavých poznatkov zo Slovenska, ale aj zo sveta.

Som taktiež prezident a spoluzakladateľ Nezávislej Organizácie Bratislavských Fotografov - NOBAF (www.nobaf.sk) a čestný člen občianskeho združenia "Rozhodujúci okamih"


 


Radovan Mišík - ONEHALF